Aegon Targaryen

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
House Targaryen crest.PNG

Aegon Targaryen

House Targaryen crest.PNG
300px

Przydomki Młody Gryf
Przynależność Targaryen
Kultura Valyria
Urodzony/a W 282LA, w Królewska Przystań
Książki Gra o tron (Wspominany)
Starcie Królów (Wspominany)
Nawałnica Mieczy (Wspominany)
Uczta dla Wron (Wspominany)
Taniec ze Smokami (Pojawia się)
Kilka artykułów ma tą samą nazwę.Zobacz tą stronę ujednoznaczniającą.Disambig.png


Aegon Targaryen – drugie dziecko i jedyny syn Księcia Rhaegara Targaryena i Elii Martell. Gdyby wstąpił na tron, rządził by jako Aegon VI.

Spis treści

Charakter i wygląd

Zgodnie z kanonem, Aegon wygląda jak Targaryen.[1]

Jest wyjątkowo przystojny i posiada Targaryeńskie cechy takie jak srebrne włosy i fioletowe oczy, tak jak jego ciotka, Daenerys. Farbuje swoje włosy na niebiesko, aby ukryć swą tożsamość. Jest wykształcony i inteligentny, mówi kilkoma językami oraz jest dobrze zaznajomiony z historią.[2]

Historia

Kometa, która była widziana w dniu kiedy został poczęty, sprawiła, że jego ojciec Rhaegar uwierzył, iż jest on Księciem, którego Obiecano.[3]

Podczas Rebelii RobertaAegon był niemowlęciem. Kiedy siły Tywina Lannistera plądrowały Królewską Przystań, Aegon wraz z matką i siostrą, Rhaenys, ukrywali się w Czerwonej Twierdzy. Tywin wysłał swoich dwóch rycerzy, ser Gregora Clegane’a oraz ser Amory’ego Lorcha, by dostali się do Czerwonej Twierdzy, odszukali i zabili wszystkich pozostałych Targaryenów. Ser Gregor zabił niemowlę rozwalając jego głowę o ścianę na oczach jego matki, którą później zgwałcił i zamordował.

Okazało się jednak, że dziecko zamordowane podczas plądrowania Królewskiej Przystani było dzieckiem garbarza, które Lord Varys dał księżnej Elii, a następnie ukrył Aegona. Kiedy Robert Baratheon i reszta Królestwa uwierzyli, że książę Aegon umarł, Varys przemycił go przez Wąskie Morze.

Aegon spędził życie za Wąskim Morzem, pod imieniem Młody Gryf. Był wychowywany przez przyjaciela Rhaegara, Jona Conningtona (który w Westeros również był uważany na martwego, z powodu fałszywej historii wymyślonej przez Varysa). Był szkolony w taktyce wojskowej przez Jona Conningtona, walce przez ser Rolly’ego Duckfield’a, Wierze przez septę Lemore, a historii i językach przez Haldona Półmaestera. Aegon mówi kilkoma językami (powszechnym, starovalyriańskim, gminnym dialektem Pentos, Tyrosh, Myr oraz Lys, a także językiem handlowym, używanym przez marynarzy), potrafi prać własne ubranie, naprawiać sieci, łowić, polować, a także opatrywać rany.

Według Varysa, Aegon wie, że rządzenie jest jego obowiązkiem, a nie prawem, a władca żyje i panuje dla swoich poddanych.[4]

Jego prawa do Żelaznego Tronu są silniejsze niż prawa Daenerys. Jak dotąd nie wiadomo czy odziedziczył Targaryeńskie skłonności do smoczych snów, które ma Daenerys.

Ostatnie wydarzenia

Taniec ze smokami

Aby lepiej ukryć swoją tożsamość, Aegon farbuje srebrne, Targaryeńskie włosy na niebiesko, dzięki czemu jego fioletowe oczy również wyglądają na niebieskie. Używa fałszywej historii o jego Tyroshijskiej matce, która farbowała swoje włosy na niebiesko, a on robi to by uczcić jej pamięć.

W 300 AL, Aegon i jego towarzysze, a wśród nich Tyrion Lannister, są w drodze do Volantis, gdzie mają spotkać ciotkę Aegona, Daenerys Targaryen, kiedy będzie maszerowała z Meereen. Nie wiedzą jednak, że Daenerys postanowiła pozostać w Meereen. Kiedy Aegon się o tym dowiaduje, postanawia ruszyć prosto do Westeros (dzięki pomysłowi podsuniętemu przez Tyriona Lannistera) wraz ze Złotą Kompanią. Sądzi, że kiedy Daenerys dowie się, iż zaatakował Westeros ruszy mu na pomoc. W ten sposób pierwszy raz będą mogli spotkać się jak równy z równym, a nie jak królowa i żebrak, gdyby udał się do niej, do Zatoki Niewolniczej.[5]

Czas do inwazji na Westeros jest idealny. Żelazny Tron jest mocno zadłużony przez wydatki Roberta, co pogarsza dodatkowo Cersei Lannister, odmawiając spłaty Żelaznemu Bankowi w Braavos. Uniemożliwia to Żelaznemu Tronowi wynajęcie najemników albo kupienia Złotej Kompanii. Żelazny Tron jest również zajęty Żelaznymi Ludźmi na zachodzie i Stannisem na Północy. Ponadto, prawie wszystkie wielkie rody, oprócz tych w Dorne i Dolinie Arrynów, ponieśli znaczne straty w Wojnie Pięciu Królów.

Złota Kompania wylądowała w Westeros, zdobywając kilka zamków w Krainach Burzy w niespodziewanych atakach, między innymi Gniazdo Gryfów, rodzinny dom Jona Conningtona. Aegon mianuje swojego przyjaciela, Ser Rolly Duckfieldser Rolly’ego Duckfield’a swoim pierwszym Królewskim Gwardzistą. W Gnieździe Gryfów, Jon Connington dochodzi do wniosku, że Książę Aegon Targaryen nie jest już tak posłuszny jak Młody Gryf. Aegon zamierza poprowadzić atak na Koniec Burzy.[6]

W Meereen, Daenerys rozmyśla o Aegonie, który gdyby żył, byłby szóstym Aegonem siedzącym na Żelaznym Tronie. Daenerys nie jest świadoma tego, że jej bratanek żyje. Rozmyśla:


„Gdyby żył, mogłabym go poślubić. Byłby mi bliższy wiekiem niż Viserys.”

Rodzina

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
the Small
 
 
 
Jaehaerys II
 
 
 
 
Nieznany
syn
 
 
 
 
 
 
Rhaelle
Targaryen
 
Nieznany
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffon
Baratheon
 
Cassana
Estermont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Viserys
 
Daenerys
 
Khal Drogo
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
Lannister
 
Stannis
Baratheon
 
Selyse
Florent
 
Renly
Baratheon
 
Margaery
Tyrell*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
Rhaego
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Margaery
Tyrell*
 
Shireen
Baratheon
 
 
 

References and Notes

  1. Westeros. "A Number of Questions." (August 26, 2000). So Spake Martin
  2. Taniec ze Smokami, Rozdział 18, Tyrion.
  3. Uczta dla Wron, Rozdział 35, Samwell.
  4. Taniec ze Smokami, Epilog (Taniec ze Smokami).
  5. Taniec ze Smokami, Rozdział 24, Zaginiony Lord (Griff I).
  6. Taniec ze Smokami, Rozdział 61, Gryf Odrodzony (Griff II).